Uit ons archief
Het Cultureel Erfgoedforum Brussel wil de verhalen van de stad vertellen. Onder het motto "samen staan we sterk" slaat het Erfgoedforum de handen in elkaar met organisaties, verenigingen en individuen om met verschillende invalshoeken en methodieken het erfgoedverhaal nog boeiender en rijker maken.
Uit de samenwerkingsverbanden resulteerde ‘Brussel aan het Werk', een nieuw project waarin de economische stadsontwikkeling van Brussel wordt geschetst aan de hand van verschillende verhaallijnen doorheen de tijd: Brussel Graaft, Brussel Leest en Brussel Brouwt. Niet alleen vroeger, maar ook vandaag!
| |
|
|
| |
Brussel Graaft
Tentoonstelling en documentaire in het Broodhuis (14/02/2012 -13/05/2012)
De tentoonstelling 'Kanaal in Kaart' in het Broodhuis focust op het Kanaal naar
Willebroek, dat in 1561 werd geopend nadat het op kosten van de
Brusselaars was uitgegraven.
Het kanaal bood een snelle verbinding met
de stad Antwerpen - toen een draaischijf van de internationale handel en
knooppunt van goederen en mensen.
Ook andere steden en dorpen langs het
kanaal profiteerden mee van deze welvaart.
Ook vandaag gebeuren er
nog
heel wat activiteiten 'onder de grond'. UIn het Broodhuis geeft de documentaire 'Brussels underground', die ons een
kijk op een letterlijk 'verborgen' wereld - een eerbetoon aan
de
infrastructuur, levens, geschiedenis, en mogelijkheden die
onder
de voeten liggen van wie elke dag opnieuw de straten van Brussel
bewandelt.
Praktische info
* 14/02/2012 tot 13/05/2012
* 10:00 - 17:00 (di-zo) / 10:00 - 20:00 (do)
* Museum van de Stad Brussel - Broodhuis, Grote Markt, 1000 Brussel
* €4, €3, €2, gratis
|
|
| |
|
|
| |
Brussel Brouwt
Wandelbrochure Tournée Zennerale
België is het land met de meeste biersoorten & "bierstijlen" ter wereld.
De streek in en rond Brussel onderscheidt zich dan weer doordat de oudste bierstijl er nog altijd in voege is: de 'lambiekbieren' van spontane gisting.
Maar Brussel is ook de stad van de drinkende Hertog Jan I, van Wiels en Belle-Vue, van het Brouwershuis op de Grote Markt en van tal van legendarische cafés en 'stameneis'.
Hoe haalden de Brusselse brouwers hun water uit de Zenne? Wat is er later met de tientallen Brusselse brouwerijen gebeurd? Wat heeft het Quick-restaurant aan de Anspachlaan met bier te maken? Waar brouwt, verkoopt en verbruikt men vandaag goed bier?
Al telt de hoofdstad vandaag nog slechts twee brouwerijen, van het rijke brouwers- en bierverleden langs de Zenne zijn nog voldoende getuigen overgebleven.
Michaël Bellon, journalist van Brussel Deze Week en lid van de vzw Brussels Beercapital of the World, maakte met 'Tournée Zennerale' een wandelbrochure die de actieve lezer langs die getuigen van het Brusselse brouwverleden in het centrum voert. Fotograaf Ivan Put illustreerde deze gids die tal van historische weetjes bevat. Bij de presentatie van de brochure worden in het voorjaar ook enkele gegidste rondleidingen voorzien.
Voor meer info: www.erfgoedcel.be
|
|
| |
|
|
| |
Brussel Leest
Vier doe-het-zelf-wandelingen
Brussel is een stad, die literatuur ademt. De aanwezigheid van de hertogen van Brabant werkte het verblijf van allerhande kunstenaars, waaronder (brood)schrijvers, in de hand. Het prestige van de hertogen van Bourgondië lokte evenzeer, en onder keizer Karel verbleef Erasmus in de stad. De vele kloosters beschikten over bibliotheken vol boeken, die in zowel interne als externe scriptoria werden (over)geschreven.
De 19de eeuw bracht een hernieuwde belangstelling voor Brussel met zich mee. Heel wat mensen, waaronder ook behoorlijk wat schrijvers, wilden per se het slagveld van Waterloo bezoeken en logeerden in Brussel. Bovendien kreeg België na 1830 een uiterst liberale grondwet. En het land werd neutraal. Bij onrusten zakten heel wat (politiek) vluchtelingen dan ook af naar ons landje. Onder hen ook schrijvers, zoals bijvoorbeeld Victor Hugo.
Maar er was nog iets. In België werd het auteursrecht van buitenlandse uitgeverijen en kunstenaars niet erkend. Dat zorgde ervoor, dat er in deze stad enorm veel piraatdrukken ontstonden. Verhalen van de grootste (buitenlandse) schrijvers werden schaamteloos 'herdrukt', zonder toestemming en zonder betaling van enig honorarium. Onze uitgaves waren daardoor spotgoedkoop, en veroorzaakten trouwens in heel Europa de sluiting van (bona fide) uitgeverijen.
Het mag opmerkelijk heten, dat Brussel vandaag de dag geen literaire rol van betekenis meer speelt op internationaal vlak. Niettegenstaande onze stad én de Nato én de belangrijkste instanties van de EU huisvest, zijn er maar bitter weinig thrillers, 'whodunits' of andere kaskrakers waarin Brussel zelf nog maar wordt vernoemd. Toch ademt Brussel literatuur... en dat willen we je laten ontdekken.
In het voorjaar van 2012 zullen op deze webpagina vier downloadbare 'do-it-yourself' wandelingen verschijnen. Wandelingen, die het literaire verleden van Brussel op vlotte wijze vertellen aan de hand van de hedendaagse sporen in de stad.
Voor meer info: www.erfgoedcel.be
|
|
| |
|
|
Video's
Meer evenementen in deze locatie: